6 دلیل برای در نظر گرفتن کفشور خطی

کفشور خطی سرامیک خور

هنگامی که دوش حمام خود را به روز می کنید، ممکن کفشور را فقط به عنوان راهی برای خروج آب در نظر بگیرید . ولی وقتی نوبت به طراحی یک دوش حمام عالی می رسد، در نظر گرفتن سبکهای جدید کفشورهایی که میتوانید نصب کنید مهم به نظر میرسد. در حالی که کفشور های سنتی مربع یا گرد در وسط حمام که کف حمام با شیبی تند به آن منتهی میشد در اکثر خانه ها عنصری مورد انتظار و آشنا و خسته کننده است، تصور کنید که کفشور میتواند مثل همیشه ناخوشایند نباشد. 

کفشورهای خطی استیل با ظاهر متفاوت که هر روز بر محبوبتشان افزوده میشود، شیب تند کف را از حمام حذف می کند تا جایگزین موثرتری را ارائه دهد، بدون خطر جمع شدن آب کثیف در اطراف کفشوری که به خوبی نمیتواند از پس جمع آوری آب برآید. آنها را می توان زیر یک توری (پنجره مشبک) محکم پنهان کرد یا با طرحی مشابه با کف اطراف کاشی کاری کرد و تقریباً نامرئی کرد. جایگزین کردن موارد سنتی باعث کنترل طراحی بیشتر و تخلیه موثرتر و بهداشتی تر می شود. هنگام ارتقاء دوش یا حمام تان، کفشور خطی ارزش یک نگاه انداختن را دارد.

کفشور خطی چیست؟

زمانی که کفشور خطی به طور انحصاری در حمام‌های تجاری و اتاق‌های رخت‌کن یافت شد، راهی طولانی را طی کرد. کفشور خطی که به آن کفشور سنگابی یا کفشور ترانشه ای نیز می گویند، در واقع کانالی است که در کف حمام تعبیه شده است تا آب را قبل از ارسال به خروجی کف شور تخلیه جمع آوری کند. آنها شیک و سفارشی هستند و منحصر به فضای شما هستند. آب در یک انتهای دوش به سمت یک حفره دراز و باریک کشیده می شود و آب بیشتری را به یکباره جمع می کند بدون اینکه زیر پای شما جمع شود. سپس کانال از پیش تنظیم شده، آب را به خروجی مخفی و پایین کفشور هدایت می کند.

کف باید به آرامی در یک جهت به سمت کفشور شیب دار باشد تا آب با موانع کمتری از جاذبه زمین پیروی کند و کف را ایمن تر کند. توری پهن از گیر کردن زباله ها و آشغال ها در کفشوری جلوگیری می کند تا از جمع شدن آب گودال مانند و خطرات سُر خوردن جلوگیری شود. بسته به سازنده، پوشش کانال می تواند از شبکه های فلزی ساخته شود یا با الگوهای سفارشی ساخته شود. این توری ها می توانند به عنوان راهی برای حفظ آب در ناحیه دوش، به سادگی با پوشاندن آستانه دوش با کانال، جایگزین جدول ها یا موانع شوند. راه های زیادی برای استفاده از کفشور خطی در چیدمان حمام یا دوش مسکونی وجود دارد.

ویژگی های مهم یک کفشور خطی

گزینه های زیادی برای بررسی این کفشورها وجود دارد. ابزار لازم، محصولات و درجه بندی کف حمام همگی تحت تأثیر چیدمان اتاق، لوله کشی موجود و محل مورد نظر کفشور خطی است. طراحی ناحیه دوش، نوع کانال و نصب موجود را تعیین می کند، بنابراین مهم است که قبل از خرید، جزئیات را با دقت انتخاب کنید. کفشور های خطی راه حل های منحصر به فردی را برای تجربه های رایج حمام یا دوش و همچنین سبک سفارشی ارائه می دهند. ویژگی های مختلف را برای کمک به تصمیم گیری نهایی برای طراحی اتاق در نظر بگیرید.

اندازه بندی کفشور

کانال اندازه ای که انتخاب می کنید بستگی به اندازه منطقه دوش و اندازه خط هدر رفت یا کفشور دارد که می تواند در خود جای دهد. دوش متوسط ​​مسکونی دارای یک خط هدر  رفت 2 اینچی است که معمولاً می تواند آب را با سرعت 9 گالن در دقیقه (GPM) بدون طغیان آب کنترل کند. توصیه می شود برای هر 30 اینچ کانال، یک کفشور 2 اینچی قرار دهید. برای مناطق تحت پوشش بزرگتر، اتصال چندین کفشور 2 اینچی در امتداد کانال ها و هدایت کانال به یک خط هدر رفت 3 اینچی می تواند سرعت جریان را تا 21 GPM افزایش دهد.

یکی دیگر از ویژگی های این کفشور ها تطبیق پذیری آنهاست. بسیاری از کانال های تخلیه خطی در طول های استاندارد و از پیش تعیین شده آماده نصب هستند. حداقل طول کانال استاندارد 24 اینچ است و کفشور ‌های خطی قابل درجه بندی را می‌توان برای نیازهای هر فضای بزرگ‌تری از طریق کاهش طول‌ها به اندازه مورد نظر یا اتصال آنها با قطعات پل و اتصالات تخلیه اضافی تنظیم کرد. آنها با نصب کفشور تخلیه معمولی و همچنین گزینه تخلیه جانبی در دسترس هستند. کفشور خروجی جانبی افقی اجازه می دهد تا خروجی به لوله کشی موجود تغییر مسیر دهد – به عنوان مثال، در امتداد بالای یک دال یا زیر یک طبقه زیرین- برای لوله کشی موجود.

گزینه های نصب

یک عامل کلیدی در انتخاب کفشور خطی، تعیین عملکردهایی است که باید انجام دهد، که بر محل قرارگیری و نوع نصب تأثیر می گذارد.

دیوار به دیوار – با کفشور خطی دیوار به دیوار، کانال در طول اتاق قرار می گیرد. از آنجایی که طول اتاق به اندازه یک کانال استاندارد نیست، این کار با اتصال چندین قطعه به یکدیگر انجام می شود. این نیاز به یک بدنه تخلیه گیره سنتی و اقدامات عایق کاری آب مانند تمیزکاری حرارتی پایه دوش دارد.

مجاور دیوار – یک انتخاب محبوب در کفشورهای خطی، نصب آنها در مجاوردیوار دوش است. این کار نیاز به کاشی کاری پشت کفشور را برطرف می کند و پاشش آب از دیوار مستقیماً به کانال می رود. این اجازه می دهد تا تکنیک های عایق کاری رطوبتی مدرن و کانال های با لبه ثابت با لبه توکار زیر محیط عایق کاری رطوبتی وجود داشته باشد.

آستانه – قرار دادن کفشور خطی در آستانه یا درب، به حفظ آب در داخل منطقه دوش کمک می کند. چه مانع یک در شیشه ای باشد یا یک جدول بلند، گسترش کفشور در کل منطقه باز می تواند سطح اطمینان بیشتری را در برابر سرازیر شدن آب اضافه کند. برای این ترتیبات، بهتر است از یک پوشش کانال توری گسترده تر استفاده کنید تا کانال بتواند مقدار لازم آب را بدون طغیان آب به ناحیه خشک اتاق جذب کند.

بدون مانع – زمانی که سطح کف بین دوش در نظر گرفته شده و بقیه حمام همسطح و صاف باشد، گزینه دیگر نصب بدون مانع است. این چیدمان به جای نیاز به تنظیم اندازه یا الگوی کاشی‌های اطراف ناحیه دوش در اطراف حاشیه یا دیوار، امکان یک کف کاشی‌کاری‌شده را فراهم می‌کند که در کل اتاق ثابت باشد. در حالی که می توان از الگوی کاشی یکسان بین مناطق مرطوب و خشک استفاده کرد، کف باید همچنان به سمت کفشور در ناحیه حمام زاویه دار باشد.

زاویه مرکزی – با یک کفشور زاویه مرکزی، آب به جای یک کانال باریک، به داخل یک سنگاب مربعی شکل زیر پوشش صاف یا کاشی‌ کاری شده می‌ریزد. این کفشور ها برای قرار گفتن در وسط منطقه دوش تعبیه شدند و به شیب کف به سمت آن در همه جهات نیاز دارند.

انواع پوشش

روکش‌های توری تمام‌شده به گونه‌ای طراحی شده‌اند که زباله‌های بزرگ‌تر را جمع‌آوری کرده و از ورود آن‌ها به کفشور جلوگیری می‌کند، در حالی که امکان جریان آسان آب به داخل کانال را نیز فراهم می‌کند. برخی از انواع پوشش ها به دلیل طراحی خود، سرعت جریان آب را به کفشور محدود می کنند، بنابراین حتما پوششی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای احتمالی جریان آب در دوش مطابقت داشته باشد. برای اطمینان از نگهداری آسان، توری ها را می توان با ابزار تخصصی به نام کلید از کانال خارج کرد تا دسترسی به کفشور و تمیزکاری زباله ها را فراهم کند. یک سبد زباله قابل جابجایی که خروجی تخلیه را می‌پوشاند، تمیز کاری را آسان‌تر می‌کند و عمر طولانی‌تری را برای سیستم لوله‌کشی شما تضمین می‌کند. تمیز کردن منظم هر چند ماه یکبار نیز می تواند به روان نگه داشتن جریان کمک کند.

کاشی‌کاری شده – روکش‌های کانال درج کاشی دارای یک قفسه داخلی برای نصب الگوهای کاشی هستند. کفشور می تواند عملاً در کاشی اطراف ناپدید شود در حالی که همچنان اجازه می دهد آب به داخل کانال برود. روکش کاشی سرعت جریان را محدود می کند، بنابراین برای مناطق حمام با حجم بالای آب توصیه نمی شوند.

توری دار – پوشش کانال توری دار می تواند یک شبکه سنتی یا شبکه الگوی دیگری باشد که برای راه رفتن روی آن ایمن است و به طور مساوی با کاشی کاری اطراف نصب می شود. برخی از تولیدکنندگان پوشش‌های هنری و منحصربه‌فردی را با پانل‌های مسطح و طرح‌های ماشینی حکاکی شده برای عبور آب ارائه می‌کنند.

شیب کف

هر دو کفشور زاویه دار مرکزی و خطی به شیب ملایم ¼ اینچی به ازای هر فوت نیاز دارند، اما تفاوت در زاویه مؤثری است که شیب ایجاد می کند.

کف اطراف یک کفشور زاویه دار مرکزی در چهار جهت شیبدار است، مانند یک مثلث معکوس، که یک درجه ناهموار و تقریبا دایره ای در سراسر کف ایجاد می کند. به عنوان مثال، با فاصله 4 اینچی از توری تخلیه تا دیوار دوش، باید 1 اینچ اختلاف در ارتفاع کف وجود داشته باشد، و زمانی که این اختلاف در چهار زاویه مختلف به دست آید، یک اثر قیفی برای هدایت آب ایجاد می کند. زمین صاف نیست و زاویه ¼ اینچی آشکارتر می شود.

شیب اطراف یک کفشور زاویه دار مرکزی نیز به کاشی های کوچکتر نیاز دارد که به انحنای کف می افزاید. بهتر است اندازه کاشی را زیر 4 اینچ مربع نگه دارید، که رنگ ها و الگوهای موجود را محدود می کند و به نوبه خود خلاقیت طراحی حمام شما را محدود می کند. کاشی‌های سایز کوچک‌تر نیز یک ایراد دارند، زیرا به سطح بیشتری از کف نیاز دارند تا توسط دوغاب مهر و موم شوند. هر چه دوغاب بیشتر روی زمین باشد، فرصت بیشتری برای ترک خوردن دوغاب در طول زمان وجود دارد. دوغاب ترک خورده به معنای کار اضافی برای دوغاب بندی و مهر و موم دوباره دوش است و همچنین خطر آسیب آب به طبقه زیرین را ایجاد می کند.

با کفشور های خطی، کف صاف نگه داشته می شود و درجه کمتری نسبت به کفشور دارد. شیب یک طرفه مورد نیاز برای کفشور خطی به تخلیه کارآمدتر کمک می‌کند و شرایط را ایمن‌تر نگه می‌دارد زیرا روی سطحی ثابت و هموار راه می‌روید. می توان از کاشی های بزرگتر برای کمک به حفظ سطح صاف و یکنواخت زمین استفاده کرد. کاشی‌های بزرگ‌تر نه تنها ایمن‌تر هستند، بلکه امکان انتخاب‌های متنوع‌تری از طراحی کاشی را فراهم می‌کنند و زمان کمتری را برای نگهداری دوغاب در درازمدت صرف می‌کنند.

چرا یک کفشور خطی را انتخاب کنید؟

بدیهی است که این کفشور ها برای همه نیست. تبدیل یک سیستم تخلیه موجود به یک کفشور خطی می تواند پرهزینه و پیچیده باشد. اما مطمئناً مزایایی وجود دارد که هنگام انتخاب باید در نظر بگیرید.

  1. طراحی. کفشور های خطی شیک و شفاف، آزادی طراحی بیشتری را هنگام برنامه ریزی ظاهر حمام ارائه می دهند. کفشور ها با سایر عناصر بصری ناحیه دوش ترکیب می شوند و همه آن را ناپدید می کنند. کفشور های استاندارد می توانند جلب توجه کنند، در حالی که کفشور های خطی را می توان با روکش های تزئینی کانال پوشاند یا کاشی کاری کرد.
  2. چیدمان. گنجاندن یک کفشور خطی در دوش شما امکان کاشی کاری های غیر سنتی را فراهم می کند. از همان اندازه و طرح کاشی ثابت در کل اتاق استفاده کنید، به جای اینکه ناحیه مرطوب را از هم جدا کنید. کفشور خطی نیاز به جدول حمام را از بین می برد و بدون آن شکل شکست در کف که توسط جدول کشی بوجود می آید، اتاق بزرگتر به نظر می رسد. می توانید از فضای بیشتری استفاده کنید.
  3. ایمنی. شیب تدریجی و مسطح آب را به سرعت تخلیه می کند و سطح هموار کف را می توان طوری طراحی کرد که استانداردهای ADA را برای قرار دادن ویلچر یا سایر وسایل کمک حرکتی مطابقت دهد. کفشور خطی یک راه حل عالی برای هر کسی است که به روز رسانی در محل خانه خود فکر می کند.
  4. دوام. هنگامی که به درستی نصب شود، پوشش کانال محکم می تواند وزن را تحمل کند و هیچ لبه برجسته ای برای سُر خوردن وجود ندارد.
  5. مکان. کفشور های خطی را می توان در حمام، گاراژ یا حتی در یک پاسیو[1] در فضای باز نصب کرد. کانال‌های عریض چه برای دوش، آبنما مانند فواره یا یک منطقه پرکاربرد، به جمع‌آوری آب و تخلیه آن از هر جایی که رطوبت می‌تواند باعث آسیب شود کمک می‌کند. آنها پوشش دیوار به دیوار را ارائه می دهند، بدون گودال بیشتر.
  6. تعمیر و نگهداری. پوشش های کانال در کفشور های خطی به راحتی با یک ابزار کلیدی جدا می شوند. یک سپر زباله روی کفشور می تواند به تمیز نگه داشتن لوله ها کمک کند، بنابراین همه چیز به گونه ای طراحی شده است که آسان باشد. جریان آب از طریق کانال ها بیشتر کار را برای شما انجام می دهد و در صورت وجود علائم تجمع آب می توانید کانال ها را پاک سازی کنید.

کفشور های خطی از آغاز صنعتی ساده خود فاصله زیادی گرفته اند. حالا آنها می توانند زرق و برق دار و شیک باشند یا می توانند در کف کاشی پنهان شوند. آنها یک جایگزین منحصر به فرد و مجلل برای کفشوری مرکزی داخل دید، هستند. هنگام به روز رسانی فضای دوش حمام خود، عاقلانه انتخاب کنید و از دوش سفارشی خود برای سال های آینده لذت ببرید.

[1] Patio

این مطلب ترجمه ای است برگرفته از وبسایت بیلت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *