5 نکته در مورد نحوه اجرای گریل استخر

نحوه اجرای گریل استخر

ساخت گاتر دور استخر از مراحل بسیار مهم و حساسی تشکیل می‌شود که نه تنها زیبایی استخر را افزایش می‌دهد، بلکه از نظر ایمنی و کاربردی بودن نیز بسیار مهم است. در این پست به 5 نکته در مورد نحوه اجرای گریل استخر اشاره خواهیم کرد:

1- سایز و شکل آبراه دور استخر:

ابتدا باید اندازه آبراه دور استخر را مشخص کنید. ابتدا مهم است که بدانیم کدام نواحی دور استخر را میخواهیم برای آبراه در نظر بگیریم. در برخی موارد یک یا چند دیوار دور استخر به دیواره های فضا منتهی میشود و امکان قرارگیری گرتینگ وجود ندارد. عرض آبراه نسبت مستقیمی با سایز استخر دارد. معمولا برای استخر های کوچک آبراهی در حدود 12 تا 15 سانتیمتر مناسب است و برای استخرهای بزرگتر سایزی در حدود 18 تا 25 سانتیمتر در نظر میگیرند.

از طرفی محل اجرای استخر نیز مهم است. اگر استخر شما در محوطه قرار دارد بهتر است آبراه را به صورت دو کاناله در نظر بگیرید تا آب موجود در محوطه مستقیما به فاضلاب منتقل شود.

2- جنس گاتر دور استخر:

انتخاب جنس گاتر در نحوه اجرای گریل استخر بسیار موثر است. امروزه گریل استخر عموما در دو جنس گریل پلاستیکی و گریل استیل در بازار وجود دارد. گریل استخر پلاستیکی به صورت پیش ساخته و در سایزهای استاندارد عرضه می‌شود. عرض این گریل پلاستیکی معمولا 12، 18 یا 30 سانتیمتر است. در حالی که قیمت گاتر دور استخر از نوع پلاستیکی بسیار ارزانتر از نمونه های استیل است، ولی باید در نظر بگیریم که طول عمر نمونه های پلاستیکی بسیار پایینتر بوده و در دراز مدت استفاده از گریل استیل سرمایه گذاری منطقی تری به نظر می‌رسد.

علاوه بر این گریل استیل برای استخر را می‌توان در سایزهای مناسب برای پروژه سفارش دارد که این مهم در مورد گاتر پلاستیکی ممکن نیست.

3- جنس و نحوه اجرای آبراه اصلی:

آبراه اصلی را میتوان با مواد مختلفی ساخت از جمله:

  • آبراه پلاستیکی: این نوع آبراه به صورت کلی ارزانتر تمام می‌شود. ولی باید در نظر داشته باشید هیچ ارزانی بدون علت نیست. این روش اجرا برای استخرهای لوکس و مخصوصا برای محیط بیرونی مناسب نیست. در نظر داشته باشید که این نوع آبراه شیبدار نیست.
  • ساخت آبراه به صورت ماسونری: این نوع آبراه طرفداران زیادی بین سازندگان استخر دارد. ساخت گاتر به صورت ماسونری دست طراح و سازنده را در ایجاد شیب، عرض گاتر و تعداد خروجی مورد نیاز بسیار باز می‌گذارد. عمق زیر سری مورد نیاز در این روش ساخت قابل انتخاب است. هرچند ممکن است در ساخت جزئیات این زیر سری به دقت و وقت زیادی نیاز داشته باشیم. در این مورد پیشنهاد ما در اسلیک استفاده از ترکیب آبراه ماسونری و ریل استیل در دو طرف آبراه است.
گریتینگ استیل استخر
گریتینگ استخر چند اسلات سرامیک خور با آبراه دو کاناله

در تصویر بالا یک گاتر دو کاناله به تصویر کشیده شده است که ضمن اجرای سازه اصلی گاتر به صورت ماسونری، از ریل های استیل برای کمک به دقت بیشتر در نصب و اجرا کمک گرفته شده است.

  • ساخت آبراه از استیل: گریتینگ استخر با آبراه استیل ضمن امکان ایجاد شیب و انتخاب عرض گاتر، اطمینان زیادی در مورد دقت و عمر آبراه و زیبایی آن فراهم می‌کند. از طرفی هزینه ساخت به این روش بالاتر از روشهای پیشین است. مورد دیگری که در این روش باید مد نظر قرار داد این است که ساخت آبراه دو کاناله به راحتی امکان پذیر نیست.

4- شیب بندی و تعداد خروجی مورد نیاز:

در استخرهای جدید که به صورت سرریز اجرا می‌شوند دبی آبی که به گاتر منتقل می‌شود بسیار قابل توجه است. در نحوه اجرای گریل استخر شیبدار سایز گاتر، شیب بندی کف گاتر و نیز تعداد و سایز خروجی های فاضلاب در نظر گرفته شده اهمیت بسزایی دارند. توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن تعداد بیشتری خروجی، نیاز به اجرای شیب بسیار کاهش میابد و از طرفی احتمال اینکه در صورت گرفتن یک خروجی مشکلی در انتقال آب ایجاد شود کاهش میابد. سایز لوله خروجی را معمولا 3 تا 4 اینچ در نظر می‌گیرند. در نظر داشته باشید که با افزایش تعداد خروجی ها، نیاز به داشتن قطر خروجی زیاد کمتر میشود و این در بعضی موارد به کاهش عرض مورد نیاز گریل استخر و بالطبع کاهش هزینه ها منجر خواهد شد.

گاتر استخر سر ریز
جزئیات طراحی گاتر استخر سرریز

زیبایی و ماندگاری:

مطمئنا در پروژه هایی که دست به ساخت استخرهای بزرگ و لوکس میزنند، زیبایی کار نهایی و ماندگاری این زیبایی در طول زمان بسیار حایز اهمیت است. گریل استخر پلاستیکی با وجود اینکه قیمت پایینتر و پروسه اجرای راحتتری دارد، ولی هم از لحاظ زیبایی و هم ماندگاری با گریل استیل قابل مقایسه نیست.

گریل استیل در انواع مختلفی قابل سفارش و تولید است. هرکدام از این محصولات با توجه به کاربرد و محل استخر و نیز سلیقه طراح، طراحی و تولید می‌شوند و کاربردهای متفاوتی دارند.

انواع گریل استیل:

  • گریل پروفیلی استیل: این نوع گریل استخر از کنار هم قرار گرفتن چند عدد پروفیل (سایز پروفیل قابل انتخاب است) ساخته می‌شوند. این محصول امکان انتقال دبی آب قابل توجهی را فراهم می‌کند و به لحاظ ساختاری قادر به تحمل وزن و تنش های مکانیکی بیشتری نسبت به دیگر نمونه ها است. از نکات مهم این نوع گریل امکان ساخت آن به صورت درپوش قوسدار است که در مورد ساخت جکوزی نکته بسیار مهمی محسوب می‌شود.
گریتینگ پروفیلی قوس دار
گریتینگ پروفیلی استیل قوس دار
  • گریل سرامیک خور استخر: این محصول معمولا از یک یا چند اسلات سرامیک خور ساخته می‌شود. افزایش تعداد اسلات ها به افزایش دبی قابل انتقال می‌انجامد. گریل سرامیک خور معمولا مورد توجه طراحانی قرار می‌گیرد که در پی ایجاد کمترین آلودگی بصری در محیط استخر هستند.
  • گریل سنگ خور استیل: این نوع گریل نیز مانند مورد بالا از یک یا چند اسلات ساخته شده که با عمق بیشتری که دارند امکان نصب سنگ را در اسلات ها فراهم می‌کند.
  • گریل پروفیلی عرضی: این محصول که منحصرا توسط اسلیک عرضه میشود از محصولات جدید این مجموعه است که با توجه به نیاز بازار طراحی و تولید شده است. این محصول از جنس استیل و با امکان سفارشی سازی در عرض، قیمت بسیار مناسبی داشته و برای انواع پروژه های استخر و جکوزی فضای داخلی و بیرونی مناسب است.
گاتر استخر سرامیک خور
گاتر یا گریتینگ استخر سرامیک خور

برای مشاهده انواع گریل استخر اسلیک به این صفحه مراجعه کنید یا برای کسب راهنمایی و اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *