گریتینگ پارکینگ و فضای باز

گریتینگ استیل پارکینگ و فضای باز عمدتا از نوع گاتر پروفیلی طراحی و اجرا می‌شوند می‌توان آن‌ها را بر اساس میزان وزنی که باید تحمل کنند با پروفیل‌های مختلف و سازه‌ ساپورت مناسب طراحی کرد. مورد دیگری که در طراحی این گریتینگ ها باید مورد توجه قرار داد شکل آبراه مورد نظر است. در بسیاری از پروژه ها آبراه با زیر سری مناسب نصب این نوع گریتینگ طراحی و ساخته می‌شود. این زیر سری می‌تواند به صورت ماسونری اجرا شده باشد یا از ریل های استیل تولید اسلیک در محل نصب شود. نوع دیگری از گریتینگ ها نیز گریتینگ روکار است که عمدتا در مواردی کاربرد دارد که زیر سری مناسب ساخته نشده و یا عمق آبراه به اندازه لازم نیست. در ادامه مواردی که در این بند به آن اشاره شد را به تفصیل بیشتری بررسی خواهیم کرد.

نوع پروفیل و مقاومت سازه ای

در طراحی و ساخت گریتینگ پروفیلی عمدتا از پروفیل 10×10 استیل به ضخامت 1.5 میلیمتر استفاده می‌شود. هرچند بر اساس نوع کاربری و دبی مورد نیاز گریتینگ و البته عرض گاتر می‌توان از پروفیل 10×10 استیل با ضخامت کمتر برای عرض های کمتر و مقاومت سایزه ای کمتر، و یا پروفیل 10×20 یا 10×30 و حتی در 10×40 نیز استفاده کرد. معمولا در عرض های زیاد و به منظور مقاومت سازه ای بیشتر از پروفیل ضخامت بیشتر یا از پروفیل 10×20 که به صورت عمودی اتصال پیدا کرده استفاده می‌شود.

در ساخت گریتینگ پروفیلی از شانه های استیل به عنوان اسپیسر استفاده می‌شود. ضخامت و تعداد این شانه ها نیز تاثیر مهمی در باری که گریتینگ تحمل خواهد کرد دارد. ضخامت این شانه ها برای عرض های کمتر (حدود 12 سانت) 2 میل در نظر گرفته میشود در حالی که برای تولید گریتینگ با عرض بیشتر و مقاومت بیشتر میتوان از ضخامت 3 میل و برای مقاومت باز هم بیشتر از شانه های U شکل استفاده کرد.

گریتینگ استیل پروفیلی 10×10
گریتینگ استیل پروفیلی 10×10

گریتینگ پروفیلی با پروفیل 10×10

این نوع گریتینگ مناسب فضای باز و استخر بوده و با دبی قابل توجهی میتواند آب را به خروجی هدایت کند. این نوع پروفیل را میتوان با ضخامت از 0.7 تا 1.5 در ساخت گریتینگ استفاده کرد.

گریتینگ پروفیلی استیل
گریتینگ پروفیلی استیل با پروفیل 10×40

گریتینگ پروفیلی با پروفیل 40×10

این نوع گریتینگ مناسب فضاهایی با دبی آب کمتر است. در تولید این گریتینگ از پروفیلی های 10×20 یا 10×30 یا 10×40 میتوان استفاده کرد. برای مقاومت مکانیکی بیشتر میتوان از پروفیل به ضخامت بیشتر و نیز ریب U شکل استفاده کرد.


گریتینگ با زیر سری یا روکار؟

معمولا در پروژه ها برای نصب گریتینگ فضایی به عنوان زیر سری گریتینگ در نظر گرفته میشود. این زیر سری با توجه به نوع گریتینگ تعیین میشود ولی معمولا شامل حدود 2 سانتیمتر پایین نشستگی در هر طرف از آبراه میشود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *