تفاوت گریل و گاتر چیست؟

تفاوت گریل و گاتر

تفاوت گریل و گاتر یکی از سوالاتی است که در هنگام صحبت با مشتریان بسیار پیش می آید. به همین دلیل مناسب دیدیم در یک پست به این موضوع بپردازیم. در مجموع این دو لغت در بازار ایران بسیار به جای یکدیگر استفاده میشوند. در ابتدا بهتر از تعریفی از هر مورد ارائه بدهیم که در آن تفاوت این دو مورد بیشتر مشخص خواهد شد.

گاتر چیست؟

لغت گاتر که در انگلیسی به آن Gutter گفته میشود به به فارسی میتوان آبراه یا ناودان ترجمه کرد. در انگلیسی معمولا به ناودان انتهای شیروانی ها گاتر گفته میشود.

معنی گاتر
گاتر به انگلیسی یعنی چه؟ گاتر چیست؟

در فارسی اما معمولا به هر آبراهی که در فضای بیرونی ساختمان یا در فضاهایی مانند پارکینگ و پشت بام نصب میشوند گاتر میگوییم. گاترها معمولا دارای عرض زیاد (8 تا 30 سانتیمتر) ، عمق زیاد (بسته به میزان دبی مورد نیاز از 5 تا 20 سانتیمتر یا بیشتر) و طول زیاد (بیش از دو متر) هستند. این محصول در انواع مختلفی ارائه میشود:

 • گاتر با زیره پلاستیکی ، کامپوزیت، چدنی ، گالوانیزه یا استیل
 • گاتر با زیره و رویه استیل
 • با زیره بتنی و رویه پلاستیکی، چدنی یا استیل
 • گاتر با زیره و رویه گالوانیزه
 • با زیره اجرا شده به صورت ماسونری

در بالا به رویه گاتر اشاره کردیم. رویه گاتر که معمولا از مواد مختلف و در شکل های مختلف ارائه میشود که یکی از این انواع گریل است. در ادامه به معنی گریل میپردازیم.

گریل چیست؟

گریل را میتوان به هر محصولی که دارای دریچه های منظم است اطلاق کرد. از گریلی که برای سطوح آشپزی استفاده میشود تا گریلی که روی گاتر اجرا میشود. همچنین در صنعت برای ساختن طبقات کنار دستگاهها بزرگ در مجموعه هایی مانند پتروشیمی از گریل استفاده می‌شود.

به عبارتی می‌توان گفت گریل می‌تواند به عنوان قسمت درپوش هر گاتری مورد استفاده قرار بگیرد.

در اینجا اما ما به انواع گریل در موضوع جمع آوری آب میپردازیم. که به دو دسته زیر تقسیم میشوند:

 • کفشورهای گریل
 • گریل به عنوان رویه در گاترها

در مورد کفشورهای گریل میتوانید به لیست کفشورهای گریل استیل تولیدی اسلیک مراجعه کنید. ولی در مورد گریل به عنوان رویه گاتر میتوان گفت که این محصول با متریالهای مختلفی در بازار ارائه میشود که عبارتند از:

 • گریل آهنی با روکش گالوانیزه
 • گریل استیل
 • گریل کامپوزیت
 • گریل پلاستیکی
گاتر و گریل
نمونه هایی از درپوش گریل برای گاتر

گریل آهنی با روکش گالوانیزه

این نوع گریل ها معمولا به صورت تسمه در تسمه اجرا میشوند. مقاومت خوبی در مقابل فشارهای مکانیکی دارند و در محیطهای نسبتا مرطوب قابل اجرا هستند. اشکال مختلفی از این گریل تولید میشود که معمولا برای ساختن طبقات کنار بویلرها و مخازن مورد مصرف زیادی دارند.

استفاده از این نوع گریل در محیط های کاملا مرطوب توصیه نمیشود زیرا در دراز مدت موجب خوردگی در محصول میشود.

گاتر با گریل گالوانیزه تسمه در تسمه
گاتر با زیره پلاستیکی و گریل گالوانیزه تسمه در تسمه

گریل کامپوزیتی

این محصول با آمیزه ای از رزین و رشته های پشم شیشه تولید میشوند و معمولا ظاهری شبیه گریلهای تسمه در تسمه دارند. قیمت مناسب این محصول در مقایسه با دیگر محصولات باعث استفاده گسترده از آنها شده است. این محصول در مقابل مواد خورنده و رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است.

گرتینگ کامپوزیتی
گرتینگ کامپوزیتی

گریل پلاستیکی

این محصول را معمولا در مواردی که مقاومت مکانیکی زیادی مد نظر نیست استفاده میکنند. معمولا دهانه گاترهایی که با گریل پلاستیکی پوشیده میشوند کمتر از 30 سانت در نظر گرفته میشود. مهمترین مورد مصرف این نوع گریل به عنوان گریل دور استخر است.

گریل استیل

این محصول در چند نوع مختلف قابل ارائه است:

 • گریل استیل تسمه در تسمه
 • گریل با ورق استیل
 • گریل ساخته شده با پروفیل استیل

گریل تسمه در تسمه استیل

این محصول با استفاده از تسمه های استیل در ضخامت های مختلف قابل تولید است. بسته به میزان بار قابل تحمل میتوان ضخامت تسمه، عرض تسمه و چشمه گرتینگ را محاسبه کرد. گرتیتنگ تسمه در تسمه را میتوان با استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ بسته به شرایط محیطی تولید کرد. این نوع گرتینگ یا گریل نسبت به دیگر محصولات در این دسته از مقاومت مکانیکی قابل توجهی برخوردار است.

گریتینگ تسمه در تسمه
گریتینگ تسمه در تسمه استیل تولید شده با ورق 3 میل استیل 304

گریل با ورق استیل

ابن نوع گریل با ورق استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ با ضخامت های مختلف قابل اجرا است. بسته به دهانه مورد نیاز و باری که باید تحمل شود، معمولا از ورق هایی به ضخامت ۱.۲۵، ۱.۵، ۲ یا ۳ میل ساخته میشود. این نوع گریل برای فضاهایی مانند آشپزخانه های صنعتی بسیار مناسب است.

گریل پروفیلی استیل

گریل پروفیلی استیل با مقاطع مختلف قابل اجرا است. از این محصول در محیطهایی استفاده میشود که علاوه بر دبی زیاد، زیبایی کار هم‌ مورد توجه است.

گرتینگ پروفیلی استیل
گریتینگ پروفیلی استیل با آبراه استیل Inox Grating

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *