استخر اسکیمری یا سرریز ؟

استخر اسکیمری یا سرریز

یک از سوالاتی که موقع انتخاب سیستم استخر پیش می‌آید انتخاب بین استخر اسکیمری یا سر ریز است. انواع سرریز استخراستخرها را می توان به روش‌های مختلفی تقسیم بندی کرد. در این پست بر چگونگی جمع آوری آب‌های سطحی برای فیلتراسیون تمرکز می‌کنیم. در این زمینه دو نوع استخر وجود دارد: استخرهای اسکیمر دار و استخرهای گرتینگ دار.

اول از همه، چرا استخرها در وهله اول به اسکیمر یا گرتینگ  نیاز دارند؟ برای اینکه یک استخر به گردش و فیلتراسیون کافی برسد، آب موجود در سطح باید جمع آوری شده و از طریق سیستم فیلتراسیون کشیده شود. چرا؟ زیرا بیشتر فضولات و مواد آلی غیر زنده روی سطح شناور می شوند و کشیدن آب فقط از طریق زهکشی کف، آلودگی‌های سطحی را فیلتر نمی‌کند.

گرده‌ها، برگ‌ها، بریده‌های علف و سایر آلاینده‌های محیطی نیز تمایل دارند مدتی را روی سطح آب بگذرانند. اسکیمرها و گرتینگ‌ها آب را از روی سطح استخر می‌کشند، بنابراین می توان این  زباله‌ها را جمع آوری کرد و از استخر بیرون کشید. بنابراین اکنون که توضیح دادیم چرا جمع آوری آب‌های سطحی ضروری است، بیایید اسکیمرها را در مقابل گرتینگ ‌ها مقایسه کنیم و در مورد اینکه کدام یک برای انواع مختلف استخرها بهتر است بحث کنیم.

مقایسه گریتینگ و اسکیمر در استخرها

تفاوت اصلی بین اسکیمرها و گرتینگ ‌ها در مساحت سطح و میزان جذب آب است. با توجه به اینکه اسکیمرها رایج تر هستند با آنها شروع میکنیم.

اسکیمر در استخر

اسکیمرها ورودی های جمع آوری آب سطحی استخر و انتقال آن به سیستم لوله کشی تصفیه آب هستند. اسکیمرها به گونه ای تعبیه می‌شوند که شناگران فقط یک دهانه با سرریز و یک درپوش روی لبه دیواره استخر می‌بینند. تمام قسمت‌های دیگر اتصالات اسکیمر و لوله‌کشی در زیر زمین و دور از دید قرار گرفته‌اند. استخرهای مسکونی معمولاً فقط یک یا دو اسکیمر دارند، در حالی که استخرهای تجاری تعداد بیشتری از این محصول را دارند. هر چه استخر بزرگتر باشد، بر اساس استانداردهای بهداشتی به مقدار معینی از اسکیمر نیاز دارند.

اسکیمرها در استخر به گونه‌ای جانمایی می‌شوند که نزدیک به سطح آب و کمی زیر سطح قرار بگیرند. از این طریق از روی سطح آب استخر، آب همراه با زباله را به درون سبد خود می‌کشند. به این ترتیب حشرات و دیگر زباله‌های سطحی جمع آوری می شوند.

نحوه کار اسکیمر استخر
شماتیک نحوه کار اسکیمر استخر

مزایا و معایب اسکیمر

از منظر ساخت استخر و هزینه، نصب اسکیمرها آسان و نسبتاً ارزان است که موجب محبوبیت آنها شده‌است. یک مزیت بزرگ اسکیمرها این است که تعویض قطعات آن آسان و مقرون به صرفه باشد. یک مزیت دیگر اسکیمرها این است که به راحتی تمیز می شوند. به سادگی می‌توان درپوش اسکیمر را برداشت و سبد را خارج کرده و زباله های موجود در آن را تخلیه کرد.

ایراد اصلی اسکیمرها این است که آلودگی‌های سطحی را به کندی پاک می کنند، به خصوص در استخرهای بزرگتر.اشکال دیگر این است که آنها معمولا از اسکیمرهای پلاستیکی در استخر ها استفاده می‌شود که به دلیل شکستن قطعات به مشکل برمی‌خورند. البته در اسکیمرهای استیل که معمولا با استیل 316 ساخته می‌شوند این مشکل به حداقل رسیده و اسکیمرهای استیل دارای عمر بسیار زیادی هستند.

اسکیمر برای چه استخرهایی مناسب است؟

استخرهای مسکونی و دیگر استخرهای کم مصرف با اسکیمرها خوب عمل می کنند. علاوه بر این، برخی از استخرهای تابستانی با اسکیمرها نیز خوب عمل می کنند. اما اگر قرار است استخر پرکاربرد باشد، یا اگر میزبان شنای رقابتی باشد، اسکیمرها مناسب نیستند.

استخر بدون اسکیمر (سر ریز یا گریتینگی)

گرتینگ برای استخرهای مسکونی بزرگ، تجاری و آنهایی که شنای رقابتی دارند ایده آل هستند. البته همه گرتینگ ها هم شکل نیستند. برخی صرفا یک آب راه است که با گریتینگ پلاستیکی پوشش داده شده و برخی دارای دو آب راه هستند که یکی آب را به فاضلاب و دیگری به سیستم تصفیه آب هدایت می‌کند. این آب بعد از تصفیه دوباره به استخر برمی‌گردد.

نکته ای که در موردی استخر های گریتینگ دار یا استخر با آب سر ریز وجود دارد نیاز به وجود مخزنی برای جمع آوری آب اضافه است. در مورد استخرهای اسکیمر دار این موضوع وجود ندارد. زیرا با افزایش تعداد افرادی که در استخر حضور دارند، آب می‌تواند چند سانتیمتر بالا بیاید و مشکلی پیش نمی‌آید. ولی در مورد استخرهای سر ریز با افزایش ارتفاع آب، باید مخزنی برای جمع آوری این اضافه‌ی آب در سیستم تعبیه شده باشد.

استخر با آب سرریز (لبه بی نهایت یا لبه ابدی!)

استخرهای مسکونی و تفریحی لوکس اغلب دارای یک “لبه محو” هستند که به آن استخر سرریز نیز می گویند. ایده این است که آب از لبه استخر سرریز شده و به گرتینگ منتقل می‌شود. بنابراین چیزی که از دیده می‌شود این است که آب کم عمق تر و کم عمق تر شده و در یک لبه به پایان می‌رسد چیزی شبیه ساحل دریا. این نوع استخر در انتقال زباله های سطح آب به گرتینگ بسیار موفق عمل می‌کنند.

مزایا و معایب گرتینگ  استخر

گرتینگ در استخر یک ویژگی کاربردی دارد و آن نظافت بهتر و موثرتر زباله های سطحی آب است. ولی از طرفی موضوع طراحی و زیبایی نیز پیش می‌آید که از این لحاظ نیز می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد. در استخرهای بزرگ مسکونی و تجاری که ممکن است تعداد افراد زیادی در آن شنا کنند، گرتینگ موثر تر از اسکیمر عمل می‌کند و و سریع تر آب را تمیز می‌کند. از طرفی در استخرهای گرتینگ دار تلاطم سطحی آب کمتر است. اسکیمرها موقع مکش آب یک جریان سطحی در آب ایجاد می‌کنند که این در مورد گرتینگ وجود ندارد.

مزیت دیگر گرتینگ امکان جمع آوری آب سطحی محوطه استخر و انتقال مستقیم آن به فاضلاب است. میزان زباله و آب کثیفی که در یک استخر شلوغ یا یک استخر مسکونی روباز ممکن است در محوطه استخر وجود داشته باشد را تصور کنید! استخر هایی که به صورت دو آب راه طراحی می‌‍شوند به راحتی با جمع آوری و انتقال این آلودگی، از آلوده شدن آب استخر جلوگیری می‌کنند.

از طرفی ساخت و نصب گرتینگ هزینه بیشتری در بر دارد. حتی انواع گرتینگ پلاستیکی نیز نیاز به طراحی و ساخت آب راه مناسب دارند و در دراز مدت نیاز به تعویض و تعمیر پیدا می‌کنند. گرتینگ های استیل هزینه اولیه بیشتری در بر دارند ولی یک سرمایه گذاری دراز مدت محسوب می‌شوند.

نتیجه

مقایسه گرتینگ ‌ها با اسکیمرها مقایسه کاملا منصفانه ای نیست. برای استخرهای کوچکتر و جکوزی ها، اسکیمر انتخاب بهتری است. اسکیمر هزینه های اولیه کمتری دارد هرچند باید در نظر داشت نصب اسکیمر پلاستیکی می‌تواند در در دراز مدت هزینه هنگفتی را تحمیل کند. توانایی یک اسکیمر برای جذب آلودگی‌های سطحی محدود است زیرا بسیار کوچکتر و کندتر است.

با این حال، گرتینگ  استخر راه ایده آلی برای جذب آلاینده‌های سطحی مانند برگ‌ها، حشرات، روغن‌ها و سایر مواد آلی غیر زنده است. ساخت گریتینگ هزینه اولیه بیشتری در بر دارد. حتی گرتینگ های پلاستیکی هم اگر معیوب شوند هزینه هنگفتی در بر نخواهند داشت. هر چه استخر شلوغ تر یا بزرگ تر باشد، گرتینگ‌ها توجیه بیشتری دارند.

این پست ترجمه ای برگرفته از مقاله مقایسه گاتر استخر و اسکیمر از سایت معتبر مشاوران کلورامین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'add_custom_js' not found or invalid function name in /home/stsleekc/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324